„Tisztelet a bátraknak” az 1848-49-es szabadságharc eseményei Tiszafüreden
1848 tavaszán és a szabadságharc első hónapjaiban Tiszafüred története nagyon hasonlóan alakult a többi alföldi mezővárosban zajló forradalmi átalakulásokhoz. A fővárosi események híre gyorsan eljutott a keleti országrészbe is, ahol az új törvényeket, különösen a jobbágyfelszabadítást lelkesen támogatták. A nemzetőrség felállításához Heves és Külső-Szolnok vármegyéből több ezer önkéntes indult el a gyülekező pontokra Kossuth hívására. A tiszafürediek az ország szerte ismert nyeregkészítő iparukkal is hozzájárultak a szabadságharc sikeréhez, folyamatosan készítették a huszárok számára nélkülözhetetlen füredi típusú nyergeket a hadsereg számára. Az 1834-óta álló tiszai fahíd fontos szerepet játszott a politikai és katonai események megszervezésében, hiszen a teher és személyszállítás ebben az országrészben erre a fő közlekedési útra alapozódott.
Tiszafüred a főparancsnokság állomáshelye
Kossuth Lajos többször is megfordult településünkön, ahol Lipcsey Imre helyettes kormánybiztos látta vendégül otthonában, először 1849. február 26-27-én. Ekkor zajlott a sikertelen kápolnai csata, amelynek következtében a lengyel származású Dembiński főparancsnok a további veszteségek elkerülése érdekében a Tiszán való átkelésre adta ki a parancsot és Tiszafüredet jelölte ki a főparancsnokság állomáshelyévé. A hadsereg tábornokai a sikertelen hadmozdulatok okait és a jövőbeli lehetőségeket mérlegelve komoly vitába keveredtek a fővezérrel. A nézeteltérések nyomán március 3-án bontakozott ki a „tiszafüredi zendülés” néven elhíresült esemény, amelyben Görgei Artúr tábornoknak vezető szerepe volt.
A helyszínre érkező Szemere Bertalan kormánybiztos igyekezett a hadsereg vezérkarában feszülő ellentéteket feloldani, ezért látván a főtisztek egységes kiállását, határozatával leváltotta Henryk Dembińskit és Görgei Artúrt nevezte ki a helyszínen állomásozó I., II., és VII. hadtest ideiglenes fővezérévé. A március 4-én sürgősen a helyszínre érkező Kossuth Lajos és Mészáros Lázár hadügyminiszter a Lipcseykúriában tartotta meg az ügy kivizsgálását, ahol a megjelenő főtiszteket meghallgatva elfogadta Henryk Dembiński lemondását, és megerősítette Görgei Artúr kinevezését.
A „kétórás szabad rablás”
Július 26-án a honvédek és az orosz csapatok között kisebb ütközet zajlott le Tiszaörvény és Tiszaszőlős határában, de az orosz fősereg átkelését nem tudták megakadályozni, így kénytelenek voltak visszavonulni a keleti országrész felé. Amikor Paszkievics tábornok serege megérkezett Tiszafüredre, a város elöljárói megadták magukat, így a sereg nem pusztította el a települést csak kétórás szabad rablást kapott. A világosi fegyverletételt követően sok tiszafüredi honvéd hazatért és igyekezett új életet kezdeni. A múzeum névadója Kiss Pál tábornok Pétervárad parancsnokaként megmenekült a megtorlások elől, kegyelmet kapott és 1867-ig a városban élt és gazdálkodott feleségével, a mai Városháza helyén állt kúriájában.
Múzeumpedagógiai
A kiállításban az eredeti dokumentumok (okiratok, újságok, röplapok, festmények), használati tárgyak és fegyverek mellett viselet rekonstrukciók, tapintható kiállítás és ólomkatonás terepasztal is megtekinthető és kipróbálható. Múzeumpedagógiai foglalkozások segítenek élményszerűen megismeri a kor nagyjait és emléküket, tetteiket az utókor számára megőrizni és továbbadni.
Legyél Te is huszár!
Legyél Te is huszár– kalandos felfedezőnap az 1848-49-es tiszafüredi események nyomában
Választható foglalkozások:
- jelmezes történelemóra és tárlatvezetés
- kézműves foglalkozás
- fegyversimogató
Választható kézműves foglalkozások:
- huszár csákó és párta készítése
- kokárda készítése
Nyári nyitvatartás (június 1. – augusztus 31.):
Kedd-szombat: 10-16 óráig
Téli nyitvatartás (szeptember 1. – május 31.):
Kedd-péntek: 10-16 óráig
Felnőtt jegy | 1000 Ft |
Nyugdíjas Diák Családi jegy |
500 Ft |
Tárlatvezetés | 3000 Ft |
Fotózás, videofelvétel készítés | 2000 Ft |
5350 Tiszafüred, Tariczky sétány 8.
Tel.: +36-59-352-106
E-mail: info@kisspalmuzeum.hu